Diagnostyka PGD w kierunku translokacji polega na badaniu materiału genetycznego zarodka pod względem obecności nieprawidłowych fragmentów lub całych chromosomów zaangażowanych w translokację. .
Należy podkreślić, że nosiciele translokacji chromosomowych ponoszą także wyższe ryzyko zaburzeń liczby innych chromosomów, niezwiązanych z chromosomami zaangażowanymi w translokację. Rekomenduje się, by badanie PGD TRS™ ukierunkowane na chromosomy zaangażowane w translokację uzupełnić o kompleksową diagnostykę aneuploidii wszystkich chromosomów PGS NGS 360°™.
Diagnostyka preimplantacyjna PGD TRS™ umożliwia przebadanie komórek pobranych z zarodków pod kątem występowania w nich nieprawidłowości będących wynikiem translokacji wzajemnych zrównoważonych u rodziców. Metoda badania dostosowywana jest do potrzeb danej pary pacjentów.
Translokacja oznacza przemieszczenie się fragmentu materiału genetycznego z jednego chromosomu na drugi. Najczęściej zmieniony układ materiału genetycznego na chromosomach jest dziedziczony od któregoś z rodziców.
W przypadku translokacji zrównoważonej materiał genetyczny nie jest utracony ani nadmiarowy, a jedynie inaczej zlokalizowany, np. fragmenty dwóch lub więcej chromosomów zamieniają się miejscami lub chromosomy łączą się. Nosiciel translokacji zrównoważonej produkuje nieprawidłowe komórki rozrodcze, przez co niemożliwym jest zajście w ciąże, dochodzi do poronienia bądź też u potomstwa występują zespoły chorobowe o podłożu zaburzeń chromosomowych.
1:500
Rysunek 1. Szanse na ciążę z PGD TRS™
Rysunek 2. 32 możliwości dystrybucji materiału genetycznego w komórkach rozrodczych produkowanych przez nosiciela translokacji zrównoważonej.
Potwierdzone nosicielstwo translokacji u osoby starającej się o potomstwo.
Badanie dostarcza informacji na temat statusu chromosomów zaangażowanych w translokację. Badanie nie określa statusu pozostałych chromosomów. Brak ubytków i nadmiarowości w chromosomach zaangażowanych w translokację nie wyklucza istnienia zmian liczbowych i strukturalnych w innych chromosomach. Prawdopodobieństwo wykrycia rejonów pochodnych translokacji jest zależne od lokalizacji miejsc pęknięć na chromosomach oraz wielkości rejonów ulegających translokacji. Rodzaj techniki wykorzystanej w badaniu ustalany jest dla danej sytuacji pacjentów, u których potwierdzono nosicielstwo translokacji. Techniki inne niż NGS mogą zostać zastosowane w badaniu jeśli wymaga tego sytuacja pacjentów. Technika NGS dla tego badania została zwalidowana w kierunku wykrycia ubytków lub nadmiarowości materiału genetycznego obejmujących fragment większy niż 5 Mpz w materiale stanowiącym komórki blastocysty. Metoda obarczona jest niższą wiarygodnością w przypadku translokacji, dla których rejony pęknięć zlokalizowane są w się w pobliżu telomerów lub centromerów.